Nocne niebo

kosmos

Bez względu na to, jak daleko jesteś w swoim wyrafinowaniu jako astronom-amator, zawsze jest jeden fundamentalny moment, do którego wszyscy wracamy. To był ten pierwszy moment, w którym wyszliśmy, gdzie naprawdę dobrze można było zobaczyć kosmos i obejrzałeś nocne niebo. Dla mieszkańców miast jest to rewelacja tak głęboka, jakbyśmy odkryli żyjących wśród nas obcych. Większość z nas nie ma pojęcia o rozległej panoramie świateł, które rozsiane są po czystym nocnym niebie, gdy nie ma świateł miejskich, które zakłócałyby widok.

Jasne, że wszyscy uwielbiamy rozszerzone wrażenia z badania nieba za pomocą lornetek oraz teleskopów o różnych rozmiarach i mocach. Ale założę się, że pamiętasz jako dziecko, że po raz pierwszy zobaczyłeś w pełni widoczne, czyste nocne niebo ze wszystkimi niesamowitymi konstelacjami, poruszającymi się metrami i kometami oraz ekspozycją punktów światła, których nie można było zliczyć.

Najlepszym sposobem na odzyskanie cudu tej chwili jest wyjście na wieś z własnym dzieckiem lub dzieckiem, które nigdy nie miało tego doświadczenia, i bycie tam w momencie, gdy patrzy w górę i wypowiada to bardzo mocne słowo, które jest tylko jeden, który może podsumować uczucia, jakie odczuwają, oglądając to wspaniałe niebo. Tym słowem jest – „Wow”.

Prawdopodobnie najbardziej fenomenalnym faktem na temat tego, na co patrzy to dziecko, jest też rzecz, którą najtrudniej im pojąć, jest sam ogrom tego, co jest nad nimi i co reprezentuje. Sam fakt, że prawie na pewno, praktycznie każda kropka na niebie jest inną gwiazdą lub ciałem niebieskim, które jest znacznie większe od samej Ziemi, nie dwa czy dziesięć razy, ale setki i tysiące, może być niesamowitym pomysłem. Dzieci. Dzieci mają dość kłopotów z wyobrażeniem sobie wielkości samej Ziemi, a tym bardziej czegoś o tak wielkim zasięgu, jak przestrzeń kosmiczna.

Ale jeśli chodzi o astronomię, radzimy sobie lepiej, gdy wpadamy w coraz głębsze poziomy podziwu dla tego, co widzimy na nocnym niebie. Niektóre niesamowite fakty na temat tego, na co patrzą dzieci, mogą dodać gęsiej skórki, którą już mają, gdy patrzą w niebo. Fakty takie jak…

* Nasze Słońce jest częścią ogromnej galaktyki zwanej Drogą Mleczną, która składa się ze stu miliardów gwiazd takich jak ona lub większych. Pokaż im, że sto miliardów to 100 000 000 000, a na pewno opadną ci szczęki.

* Droga Mleczna był tylko jedną z dziesiątek miliardów galaktyk, z których każda zawiera również miliardy gwiazd. W rzeczywistości Droga Mleczna jest jedną z małych galaktyk.

* Gdybyś chciał przejechać przez Drogę Mleczną, zajęłoby ci to 100 000 lat. Ale nie możesz się tam dostać, jeżdżąc z ograniczeniem prędkości. Musisz przejechać pięć bilionów, osiemset milionów mil rocznie, żeby tak szybko przejechać.

* Naukowcy szacują, że Droga Mleczna ma 14 miliardów lat.

Te małe zabawne fakty powinny wywołać dość porywającą dyskusję na temat pochodzenia wszechświata i możliwości podróży kosmicznych lub życia na innych planetach. Możesz rzucić wyzwanie dzieciom, aby obliczyły, że jeśli każda gwiazda w Drodze Mlecznej wspiera dziewięć planet i jeśli tylko jedna z nich nadaje się do zamieszkania, tak jak Ziemia, jakie są szanse, że życie będzie istnieć na jednej z nich? Myślę, że zobaczysz prawdziwe podekscytowanie, gdy spróbują sprawdzić te liczby.

Taka dyskusja może być zabawna, ekscytująca i pełna pytań. Nie bądź zbyt pochopny, aby zamknąć ich wyobraźnię, ponieważ są to narodziny miłości do astronomii, której doświadczają na całe życie. A jeśli byłeś tam w pierwszej chwili, gdy zobaczyli nocne niebo, ponownie przeżyjesz swój wspaniały moment, gdy byłeś dzieckiem. I może to na nowo wywołać w tobie zupełnie nowe emocje związane z astronomią.